Ako správne stanoviť cenu za nehnuteľnosť

Cena nehnuteľnosti – to je faktor, ktorý dokáže samotnému predaju výrazne napomôcť, ale na opačnej strane môže predaj i úplne znemožniť. Samotný predaj teda výrazne závisí i od správneho nastavenia ceny za nehnuteľnosť.

Žiaľ cena nehnuteľnosti je snáď jediná vec, ktorú pri predaji reálne nemôžete ovplyvniť, pretože ju určuje samotný trh.

Ak je ponuka na trhu väčšia než dopyt (teda porovnateľných nehnuteľností je na trhu prebytok) ceny automaticky klesajú, no a naopak ak je dopyt po konkrétnych typoch nehnuteľností väčší ako ponuka (na trhu sa momentálne ocitne viac kupujúcich, než je nehnuteľností), ceny automaticky idú hore.

Pri úvahách o cene za nehnuteľnosť si však treba uvedomiť jednu dôležitú vec, a to že ak hovoríme o cene za nehnuteľnosť hovoríme na jednej strane o cene tzv. inzertnej, teda o cene za ktorú sa nehnuteľnosť ponúka na weboch, a na strane druhej je to reálna cena, teda cena za ktorú sa v skutočnosti nehnuteľnosť nakoniec predá.

Túto skutočnosť si mnohí klienti väčšinou neuvedomujú resp. ani o nej netušia, a vo chvíli keď sa rozhodnú predávať svoju nehnuteľnosť si automaticky  prezrú niekoľko inzerátov podobných nehnuteľností na webe a na základe toho si stanovia cenu za ktorú budú predávať. Toto však môže byť veľmi zavádzajúce. Treba si uvedomiť, že na inzertných portáloch nájdete iba nehnuteľnosti, ktoré sa ešte nepredali a dôvodom môže byť i príliš vysoká cena.  Preto je treba brať tieto informácie s rezervou, a venovať sa analýze trhu viac do hĺbky.

Zavádzajúcou informáciou pre klientov často krát býva i informácia o tom, za akú cenu v nedávnej minulosti predal nehnuteľnosť sused. Tu je potrebné prihliadnuť i na to, v akom stave reálne bola ,,susedova nehnuteľnosť“.  Či bol stav porovnateľný s tou vašou nehnuteľnosťou, alebo nie. A v neposlednom rade určujúcou informáciou je i aktuálny stav na trhu. Aj keď Váš sused predával iba nedávno, pomer medzi ponukou a dopytom sa mohol značne zmeniť i po mesiaci.

Trh je totiž ,,živí organizmus“, ktorý sa neustále mení a vplyv má na neho množstvo faktorov.

Prehnane vysoká cena však môže byť problémom aj vo chvíli, keď je dopyt po danej nehnuteľnosti dostatočne vysoký. Ak je cena až príliš nadstavená a klient, ktorý sa rozhodne nehnuteľnosť kúpiť je klientom hypotekárnym, nastáva problém. Pre potreby vybavenia hypotekárneho úveru je potrebné dať vyrobiť znalecký posudok. Aj pri všetkej ochote a snahe znalca ohodnotiť nehnuteľnosť čo najbližšie k predajnej cene, sa to v takom prípade nemusí podariť. Výsledkom potom je, že kupujúci nezískajú dostatočné množstvo financií a celý obchod padá.

Preto je dobré k stanoveniu ceny za nehnuteľnosť pristupovať s maximálnou vážnosťou a profesionálne.

Ak chcete svoju nehnuteľnosť predať za čo najlepšiu cenu, zverte to profesionálom, ktorí dokážu s triezvym pohľadom na aktuálny stav trhu spraviť analýzu a na základe toho stanoviť pre Vás inzertnú cenu, ktorá sa bude čo najviac približovať k cene reálnej.

realitnej kancelárii BeMi sa pred uvedením nehnuteľnosti na trh vždy venujeme analýze aktuálneho stavu na trhu a radíme klientom s triezvym pohľadom na vec, aká suma by bola pre kupujúcich v danej chvíli lákavá. Samozrejme že konečné rozhodnutie je vždy na samotnom klientovi - predávajúcom. Ak sa však predávajúci klient rozhodne riadiť našimi návrhmi, je viac než isté, že samotný predaj to môže naozaj urýchliť.

Ak ste sa teda rozhodli predávať nehnuteľnosť a práve riešite dilemu spojenú so správnym stanovením ceny, neváhajte nás kontaktovať. Máme dlhoročné skúsenosti s úspešným predajom nehnuteľností a veľmi radi pomôžeme i Vám.

Bc, Alena Kimlerová
BeMi realitná kancelária


Zoznam článkov

Spôsoby financovania nehnuteľnosti
Veľmi dôležitým krokom pred samotnou kúpou respektíve výberom samotnej nehnuteľnosti je z pozície klienta – kupujúceho spraviť rozhodnutie o tom, akým spôsobom bude kúpu nehnuteľnosti financovať.

Ako správne stanoviť cenu za nehnuteľnosť
Cena nehnuteľnosti – to je faktor, ktorý dokáže samotnému predaju výrazne napomôcť, ale na opačnej strane môže predaj i úplne znemožniť. Samotný predaj teda výrazne závisí i od správneho nastavenia ceny za nehnuteľnosť.

Celofiremné školenie 2019
V mesiaci jún sme sa zišli v hojnom počte na našom celofiremnom školení, ktoré sa konalo v krásnom kaštieli Tartuf v Beladiciach.

Kariéra v našej realitnej kancelárii
Ak ste sa rozhodli čítať nasledujúce riadky, pravdepodobne uvažujete nad životnou zmenou spojenou so zmenou povolania. A to je prvý krok, ktorý ste práve pre túto zmenu spravili – rozhodnutie.


Naši partneri

Finanzpartner reality s.r.o
Reality BeMi
Chalupári
Nové bývanie